Dizel Turbo Arızası 

Dizel Turbo Arızası 

Dizel Turbo Arızası

Dizel turbo arızası modern otomotiv sektörünün başlıca sorunlarından biridir. Motorun yanma ve enerji gücünü artırmak üzere turbo motorlar üretilmiş ve zaman içinde sürekli gelişim içinde olmuştur. Aracın artan güç ve performansında turbo sisteminin çok önemli bir katkısı olmuştur. Turbo şarj arızası olarak ortaya çıkan sorunlar araçların yolculuk performansını her yönden olumsuz etkilemiştir. Aracın performansında yaşanan düşüşe ek olarak aracın daha verimsiz bir yakıt tüketimi ile karşı karşıya kalması söz konusu olmuştur.
 
Dizel araç turbo arızası nasıl anlaşılır diyen ve bu konuda cevapları merak edenler arızanın yarattığı belirtilere bakmalıdır. Aracın çalışmasını oldukça olumsuz şekilde etkileyen bu belirtiler aracın turbo sistemi hakkında doğru bilgileri ortaya koyar. Bu sayede alınacak tedbirlerin daha doğru olması ve olumlu sonuç vermesi söz konusu olur.
 
Turbo arızalarını anlamak için aracınızın rutin çalışma şeklini bilmeniz yeterli olur. Arızaya bağlı olarak birtakım değişiklikler olacaktır. Önemli olan bu değişimleri fark etmektir.
Dizel araç turbo arızası belirtileri sorunların yarattığı ikaz durumlarıdır. Arıza durumunda:
  • Rampa yukarı ya da yüklü şekilde çalışırken zorluk yaşanır.
  • Yakıt sarfiyatında artış olur.
  • Devirlenme ivmesinde düşüş görülür.
  • Turbodan farklı sesler gelir.
  • Araç yağında eksilme olur, araç yağ yakar.
  • Turbo basınç göstergesi düşüşü ikaz eder.
  • Egzozdan beyaz duman gelir.
  • Motor arıza ikaz ışığı yanar.
Bu belirtilere bakarak çözüm oluşturmak daha kolay olur. Turbo sistemine ait olan arızalar ortaya çıktığında, araçta önemli derecede belirtiler kendini gösterecektir. Bu tür belirtilerin sürücüler için uyarıcı bir niteliği ön plana çıkmaktadır. Aracınızın performansını her zaman belli bir noktada ve en iyi seviyede tutabilirsiniz. Servisimizden alacağınız yardım ve çözüm destekleri, aracınızın daha güçlü ve yüksek performanslı olmasını sağlayacaktır. Turbo beslemesi iyi olduğunda ve sistem verimli çalıştığında, aracınız her zaman en iyi güce sahip olacaktır. Güven veren yolculuk ve sağlıklı ulaşım noktasında, servisimizin periyodik bakım hizmetleri size çözüm sağlayacaktır. Özellikle bakımlar esnasında turbo sistemi her zaman gözden geçirilecektir.
 

Dizel Turbo Arızası
Hemen Ara Yol Tarifi
X